6 mitai apie Saulės energetiką ir Saulės elektrines

MITAS NR.1 Saulės elektrinė reikalauja daug priežiūros.

Tai priklauso nuo jūsų pasirinktos įrangos. Dažniausiai kyla klausimas: „Ar dažnai reikės plauti saulės modulius?“ Tai lemia oro sąlygos, pavyzdžiui, jeigu vasarą yra sausra, o saulės elektrinė yra prie žvyrkelio, tuomet modulius reikės plauti, nes jie labai apdulkės. Tačiau net ir tokiu atveju, tai ne visada būtina, nes yra tam tikra įranga, kuri leis stebėti saulės elektrinės efektyvumą priklausomai nuo jos užterštumo.

Rinkoje egzistuoja 2 skirtingi įrangos lygiai: vieno iš jų priežiūra yra sudėtingesnė, o kito įrangos lygio priežiūra – paprastesnė, nes galima stebėti kiekvieno saulės modulio darbą, kuris parodo, ar modulis yra užneštas dulkėmis, ar ne. Taigi saulės elektrinė gali būti labai paprastai prižiūrima, jos efektyvumą stebint savo telefono ekrane.

MITAS NR.2 Saulės elektrinę labai sudėtinga įsirengti.

Viskas priklauso nuo saulės elektrinių instaliuotojo kompetencijos. Saulės elektrinės įrengimas specialistams yra labai greitas ir paprastas procesas. Pavyzdžiui, 10 kW elektrinės įrengimas gali užtrukti 1-2 dienas.

MITAS NR.3 Saulės moduliai bijo gamtos sąlygų.

Kartais žmonės baiminasi, kad saulės modulius gali suniokoti kruša ar net stiprus lietus. Pasitaiko atvejų, kai bijoma, jog bėgdami vaikai gali užmesti akmenį. Kad pažeistų saulės modulį, akmuo turėtų būti pakankamai didelis. Jeigu modulis yra teisingai sumontuotas, jis gali atlaikyti net iki 540 kg per visą plotą. Viskas priklauso nuo to, kaip bus sumontuota jūsų saulės elektrinė.

Kiekvienas gamintojas testuoja modulius gamtos sąlygomis ir jų stiklai yra pakankamai stiprūs, kad atlaikytų didelius krušos gabalus. Lietuvoje 2020 metais buvo kruša, kurios metu nebuvo pažeistas nei vienas saulės modulis.

Jeigu saulės elektrinė yra optimzuota, galima stebėti kiekvieno modulio darbą, todėl po krušos iš karto bus matyti, ar moduliai buvo pažeisti, ar ne. Turint tradicinę saulės elektrinę po krušos 1-2 mėnesius nėra galimybės sužinoti, ar ji liko nepažeista. Gali būti, kad reikės sulaukti vasaros sezono, kuomet bus galima būtų patikrinti, ar saulės elektrinė veikia tinkamai.

 

 

MITAS NR.4 Saulės moduliai skleidžia pavojingas bangas.

Kartais pasigirsta nuomonės, kad saulės elektrinės skleidžia radiaciją, rezonansus bei įvairias kitas žinomas ir nežinomas bangas. Jei tai būtų tiesa, visi apie tai žinotų ir saulės moduliai būtų paskelbti, kaip kenksmingas produktas.

Vis dėlto, yra viena technologija, kuri gali būti kenksminga pagal jos pagamintą cheminį pradmenį, t.y. plonaplėveliniai moduliai. Jie gaminami iš retai sutinkamos medžiagos Žemės plutoje, todėl kelia tokį patį pavojų, kaip ir gyvsidabrio termometrai.

Silicio pagrindu pagaminti saulės moduliai savo sudėtyje turi smėlio. Labai panašiai gaminamas ir stiklas. Sulaužius ar kitaip sugadinus saulės modulį, į aplinką neišsiskirs jokių pavojingų medžiagų. Viskas, kas bus rasta, tai silicio celė, kuri tiesiog labai smulkiai sutrupės nesukeldama jokio pavojaus.

MITAS NR.5 Energijos skirstymo operatorius (ESO) pakels pasaugojimo kainą iki elektros kainos dydžio.

Tai yra neįmanoma, nes pasaugojimo mokestis už pasinaudojimą tinklais, iš tiesų yra elektros perdavimo mokestis. Jūs generuojate elektros energiją, o jos perteklius keliauja į jūsų kaimyno namus, todėl techniškai mokate pasinaudojimo tinklais, o ne pasaugojimo mokestį.

MITAS NR.6 Saulės moduliai teršia gamtą.

Manoma, kad saulės moduliai iš principo nesaugo gamtos ir jos netausoja. Taip pat sakoma, kad gamybos metu saulės modulių gamyklos išmeta daug CO2. Tai nėra tiesa, nes yra atlikti skaičiavimai, kiek iš tiesų CO2 išmetama modulių gamybos metu. Paaiškėjo, kad tai atsiperka per 2 metus nuo saulės modulių pajungimo, o tai reiškia, kad likusius 28 metus gamta bus tausojama .