Lietuvoje yra 4 saulės elektrinių pasaugojimo būdai.
- būdas. Mokate už atgautą elektros energiją. Generuodami elektros energiją dienos metu kažkiek suvartojate momentiškai, bet didžiąją dalį elektros energijos atiduodate pasaugoti elektros tinklams. Paskui šią elektros energiją galite atsiimti ir naudoti nakties metu arba kaupti iki žiemos, t.y. iki kovo 31 d. Atsiskaitote su Energijos skirstymo operatoriumi (ESO) mokėdami už pagamintos ir susigrąžintos elektros energijos 1 kWh – 5,203 ct vietoj 14,9 ct.
- būdas. Mokate mėnesinį mokestį už instaliuotą saulės elektrinės galią – 2,6378 ct už 1 kWh. Įsidėmėkite, kad turite mokėti už instaliuotą modulių galią, o ne už inverterio (įtampos keitiklio) galią. Tai reiškia, kad turite mokėti už tą modulių galią, kurią pridavėte.
- būdas. Mokate kombinuotą mokestį: dvigubai mažesnį (50 % pigiau) pasaugojimo mokestį už susigrąžintą elektros energiją ir dvigubai mažesnį mokestį (50 % pigiau) už instaliuotą elektrinės kilovatą (kW).
- būdas. Nieko nemokate, tačiau pasirinkę šį būdą, turite atsiskaityti už pagamintą elektros energiją iš saulės. 36 % atiduotos į tinklą elektros energijos bus pasiimama ESO kaip mokestis už šią paslaugą, o 64 % elektros energijos galėsite naudoti savo reikmėm – šildymui, elektromobiliui pakrauti bei visai savo buičiai. Taigi, pasirinkę 4-ą variantą turite galimybę gyventi nemokėdami už elektrą. Šį būdą rekomenduojame didesnėm nei 10 kW saulės elektrinėms.
Plano pasirinkimui svarbus laikotarpis, kada buvo priduota jūsų saulės elektrinė. Jeigu elektrinę pridavėte po elektros generacijos sezono, t.y. nuo rugpjūčio iki gruodžio, turite įsivertinti, kad jūsų elektrinė nesugeneruos pakankamai elektros energijos jūsų poreikiams užtikrinti. Pavyzdžiui, jei suvartojate 10 tūkst. kW ir savo saulės elektrinę pridavėte rugsėjo mėnesį, elektrinė jums sugeneruos tik apie 3000 kW. Likusius 7000 kW turėsite pirkti standartiniu tarifu. Jeigu pasirinkote 2-ą arba 3-ą variantą, turėsite mokėti abonementinį mokestį ir standartiniu tarifu mokėti už elektrą iš ESO.
Dar vienas svarbus momentas yra tai, kad įsirengiant saulės elektrinę, jums nebetaikomas naktinis tarifas. Todėl laikotarpis, kada priduodate saulės elektrinę, tampa dar reikšmingesnis. Įsidėmėkite, kad pasaugojimo planą galite keisti 1 kartą per metus. Jei jūsų saulės elektrinė buvo priduota rugsėjo mėnesį, planą galėsite keisti tik kitą rugsėjį. Tais atvejais, kai matote, kad saulės elektrinė nespės sugeneruoti jums reikalingos elektros energijos, rekomenduojama pasirinkti 1-ą variantą. Tuomet patirsite mažiau išlaidų, nes elektrą galėsite pirkti standartiniu tarifu ir nereikės mokėti abonementinio mokesčio.
Plano pasirinkimas yra labai individualus. Galite paskaityti straipsnius apie tai, kaip stogo nuolydis ir stogo kryptis turi įtakos elektros energijos generacijai. Todėl atsiranda momentinio suvartojimo balansas, kurį galima standartiškai paskaičiuoti pagal tai, kokį procentą naktinio ir dieninio tarifo sunaudojate. Tai nebus labai tiksli analizė, nes į naktinį tarifą įeina savaitgaliai. Po metų, kai turėsite metinę saulės elektrinės generaciją jūsų sąlygomis ir per metus suvartojamą elektros energiją, galėsite pasirinkti tinkamiausią jums tarifo planą.
Yra 3 kriterijai, kuriais reikia remtis norint pasirinkti teisingą planą:
- Jūsų dieninio ir naktinio tarifo santykis.
- Kiek jūsų sąlygomis saulės elektrinė generuos kiekvieną mėnesį ar net kiekvieną dieną. Saulės elektrinės specialistai padės tai apskaičiuoti.
- Laikotarpis, kada saulės elektrinė buvo priduota.
Tiems, kurie jau generuoja elektros energiją iš saulės daugiau nei metus, mes galime rekomenduoti pasinaudoti mūsų skaičiuokle. Ją rasite www.unosol.lt. O tie, kurie dar nėra pasistatę saulės elektrinės, gali kreiptis į Unosol specialistus ir jie jums apskaičiuos, kiek jūsų sąlygomis saulės elektrinė sugeneruos kas mėnesį. Tuomet mūsų specialistai patars, kuris tarifo planas yra tinkamiausias jūsų situacijoje.