- Svarbiausi dalykai saulės elektrinei įsirengti
Pirmiausia, turite turėti stogo ploto. Su dabartine technologija ir standartiniais moduliais, 1 kW išgauti reikia 3 modulių, t.y. apie 5 m2. Vadinasi, jeigu jums reikia 5 kW, reikės 25 m2stogo ploto, o 10 kW, prireiks apie 50 m2.
Kartais žymiai efektyviau ir ekonomiškai naudingiau statyti saulės elektrinę ant žemės. Ant žemės 10 kW gali užimti apie 50 m2, t.y. 3 m x 15 m. O 5 kW užims apie 25 m2 žemės ploto. Svarbu įsivertinti, ar saulės elektrinė netaps kliuviniu jūsų žemės sklype.
Su antžemine saulės elektrine, mes visada modulius kreipiam pietus, nes tai optimali kryptis, tačiau stogai ne visada būna į pietus.
- Ką daryti jeigu jūsų stogas yra į rytus, į vakarus arba į šiaurę?
Tokie stogai puikiai naudojami saulės elektrinėms, nes jūs gaunate daugiau momentinės energijos iš saulės. Tarkim, jeigu jūsų stogas yra nukreiptas į rytus, tai reiškia, kad saulės elektrinė daugiau elektros generuos iš ryto. Vadinasi, išeidami į darbą, ruošiate kavą, gaminate pusryčius, jungiate skalbimo mašiną, naudodami elektrą nemokamai. O jeigu jūsų stogas nukreiptas į vakarus, vadinasi, grįžę namo po darbo, elektra naudojatės nemokamai.
Tobuliausias variantas yra rytai – vakarai, kada saulės elektrinė pradeda veikti anksti ryte ir baigia darbą vėlai vakare. Tokios elektrinės minusas yra tai, kad ji šiek tiek mažiau elektros sugeneruoja per metus laiko. Tačiau momentiškai jūs gaunate daugiau elektros iš saulės.
Kai kurie pardavėjai teigia, kad šiauriniai stogai labai tinkami saulės elektrinei, tačiau yra tam tikrų niuansų. Tarkim, jeigu stogo kryptis šiaurės vakarai, tuomet jūsų saulės elektrinė vakare dar ilgai generuos elektrą, bet ta šviesa nebus tokia intensyvi. Tačiau yra tokių, kurie žada net 1000 kW, neatsižvelgdami į jūsų stogo kryptį, todėl rekomenduoju pasirinkti tokį instaliuotoją, kuris atsižvelgs į jūsų individualią situaciją ir nežadės to, kas jus gali nuliūdinti ateityje.
Kitas svarbus faktorius yra stogo šlaitas. Teoriškai optimalus stogo nuolydis yra 36 laipsniai, tačiau praktikoje turime atvejų, kai saulės moduliai puikiai generuoja ant 45 laipsnių stogo šlaito.
Esant didesniam nuolydžiui, geriau pasišalina nešvarumai. Tačiau ne bėda, kai turime ir 10 laipsnių nuolydį. Tokio nuolydžio stogas iš tiesų gali kelti šiek tiek daugiau problemų, nes, nešvarumai ten laikysis stipriau. Visada yra spendimai, kaip pakelti saulės modulius ir padidinti jų efektyvumą, tuo pačiu užtikrinant, kad tie nešvarumai neužsilaikytų. Minimalus stogo nuolydis, ant kurio rekomenduoju dėti saulės modulius, yra 15 laipsnių.
- Koks skirtumas tarp 15 ir 36 laipsnių stogo šlaitų?
Iš tiesų kiekvienas stogas turi savo privalumų. 15 laipsnių nuolydžio stogas apims platesnį saulės apšvitos diapazoną. Saulės elektrinė ant tokio stogo anksčiau pradės generuoti elektros energiją ir vėliau baigs darbą. Esant didesniam nuolydžiui, saulės elektrinė veiks trumpesnį laiką, tačiau turėsite didesnę metinę elektros generaciją.
Gali būti toks variantas, kad stogas nukreiptas į vakarus ir jis yra 15 laipsnių. Tai netgi geriau, nei 36 laipsnių nuolydis, nes 15 laipsnių stogo šlaitas, nukreiptas į vakarus, reiškia, kad saulės elektrinė anksčiau pradės generuoti energiją negu statesnis stogas, nusuktas kita kryptimi.
- Šešėliai ir saulės elektrinė
Kiekvienas suprantame, kad saulės moduliai, būdami šešėlyje, veiks ne taip efektyviai, kaip tiesiai į saulę nukreiptas saulės modulis, tačiau net ir šešėlyje esantis saulės modulis vis tiek generuos šiek tiek saulės energijos. Šiuolaikinė technologija netgi pakeitė celių jungimo būdą, kad sumažintų šešėlių įtaką. Nepaisant to, kad saulės elektrinės ir šešėliai nėra geriausi draugai, tačiau yra tam tikra optimizuota įranga sprendžianti šią problemą. Ši įranga užtikrina, kad moduliai, esantys šešėlyje negadina visos saulės elektrinės darbo ir veikia nepriklausomai nuo kitų modulių. Yra toks variantas, kai visa sistema dedama be optimizatorių. Jie uždedami tik ant 2 modulių, kurie yra šešėlyje, todėl visa sistema veiks kuo puikiausiai. Kaip supratote, viskas priklauso nuo projektavimo ir nuo duomenų, kuriuos gavo instaliuotojas.
Norint turėti saulės elektrinę, pirmiausia, turite turėti savo namą ar sodo namą bei turėti stogą ar žemės sklypą. Ne visada jūs turite būti savininkai. Tai gali būtų jūsų tėvai ar kiti artimieji. Jūs galite gauti paramą ir priduoti saulės elektrinę, netgi nebūdami savininkais.
Kai prasidėjo dvipusė apskaita, buvo toks reikalavimas, kad įvado galia turi būti dvigubai didesnė negu saulės elektrinės galia. Tačiau laikui bėgant paaiškėjo, kad tai yra perteklinis reikalavimas ir kuo toliau, tuo saulės elektrinės įregistravimo sąlygos lengvėja. Dabar užtenka turėti tokį įvadą, kokios galios yra saulės elektrinė. Tarkim, jūs norite 5 kW, pakanka tik 5 kW įvado, o 10 kW, turite turėti 10 kW įvadą.
Kitas esminis dalykas su įvado galia, tai, kad jūs turite paprašyti prisijungimo sąlygų prie elektros tinklų su savo saulės elektrine. Instrukciją, kaip užpildyti prisijungimo sąlygas, rasite mūsų tinklalapyje unosol.lt.
Taigi, kaip jau supratote, kiekvienas stogas ir kiekviena kryptis yra tinkama, tik tai priklauso nuo jūsų požiūrio, ar jūs tenkins, kad jūsų saulės elektrinė sugeneruos 10 proc. mažiau, jei ji nukreipta, ne į pietus. Mano nuomone, instaliuotojas turi įspėti apie kiekvienos sistemos privalumus ir trūkumus. UnoSol komandos nariai atliks detalią jūsų situacijos analizę ir jūs būsite supažindinti su privalumais ir trūkumais (jeigu trūkumų bus).
Iš tikrųjų su UnoSol vadovu Gedeminu, mes pažįstami jau daugiau nei vienerius metus. Aš, kaip elektromobilio atstovas, esu buvęs pasiklausyti jų paskaitų apie saulės elektrines prieš maždaug 3 metus. Iš tikrųjų man patinka žmonės, kurie investuoja ne tik į savo, bet ir į klientų žinias. Kai atėjo laikas rinktis saulės elektrinę, klausimų nekilo, kam paskambinti.
Įrengimo procesas buvo pakankamai sklandus. Suderinom sutartį, pervedžiau sutartyje numatytus pinigus ir laukiau. O tada vieną rytą atvažiavo vyrai su autobusiuku ir pasakė, kad įrengs saulės elektrinę. Būtų tai padarę per dieną, bet pritrūko komponento, todėl užtruko nepilnas 2 dienas. Bet iš esmės, saulės elektrinės įrengimas trunka vieną dieną.
Atsižvelgiant į tai, kad mano stogas orientuotas nelabai idealia kryptimi, bet to, stogo nuolydis neidealus, manau, kad saulės elektrinė veikia pakankamai neblogai. Galėtų visada būti geriau, bet taip, kaip išdėstyta čia, manau, kad yra pakankamai arti idealo.
Viskas buvo labai paprasta, nes labai greit susirašėme, susitarėme ir tada, tai buvo vienos dienos klausimas.
Galutinį rezultatą manau vertinsiu po 5 metų, jeigu niekas nesuges arba, jeigu suges, tai bus taikomi visi garantiniai aptarnavimai. O šiaip, manau, kad žmonės, kurie investuoja ir daug metų tai daro, žino, ką ir kaip daryti. Tikiu, kad tai bus geras produktas ir aš tikrai juo džiaugsiuosi ne vienerius metus.