fbpx
Saulės elektrinės

Saulės modulių pasirinkimas

„Unosol“ vadovas atkreipia dėmesį, kad dažniausiai žmonės skaito tik marketingines garantijas ir nepasigilina į pačių saulės modulių garantijas. Jis pateikia pavyzdį, kai buvo žadėta 30 metų garantija, 10 proc. efektyvumas pogarantiniu laikotarpiu. Atidžiau paskaičius detalųjį aprašymą, buvo pastebėta, kad elektros generacija krenta 5-7 proc. jau antraisiais metais.

Gedeminas Skilčius prisimena ir kitą atvejį, kai gerai žinoma įmonė Lietuvoje žadėjo 100 proc. efektyvumą net ir po 30 metų. Deja, tai tėra marketinginiai triukai, nes konkrečių argumentų tokiems teiginiams pagrįsti kol kas nėra. Saulės modulių gamintojai –  „Sunpower“ ar „LG“ – gaminantys P tipo technologijų celes, galbūt galėtų užtikrinti žadamą efektyvumą. Tačiau to pačio tipo celės, net ir keičiant jų jungimo būdus, negali išpildyti panašių garantijų.

Vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis saulės modulius yra kaina. Patartina rinktis geriausią kainos, kokybės ir garantijų santykį. Įsigyjant pigiausią modulį, yra tikimybė, kad jis bus pagamintas iš pigiausių detalių. Nors pačioje celėje gedimų ir nebus, tačiau jų gali kilti jungtyse tarp modulių, jungiamojoje dėžutėje ir pan.

„Unosol“ įrangos reitingavimo sistema

„Unosol“ įmonė turi savo reitingavimo sistemą, kurią naudoja, kai reikia išsirinkti modulius. Šia įrangos reitingavimo sistema gali naudotis ir klientai, nes tai palengvins jiems tinkamiausių saulės modulių pasirinkimą. Į reitingavimo sistemą įtraukti tokie kriterijai:

  • garantijų ilgumas;
  • efektyvumas po 2 metų;
  • kaina;
  • gamintojo patikimumas;
  • galios tolerancija;

Saulės modulio prekinis ženklas

Prekinis ženklas gali būti ir apgaulingas, ir tikslingas. Kai kurie žinomi elektronikos gamintojai pardavinėja saulės modulius itin aukštomis kainomis vien dėl prekinio ženklo, nors jie neturi jokių ypatingų techninių savybių. Kita vertus, yra gamintojų, kurie šioje rinkoje turi gerą vardą, tačiau stengiasi išlaikyti protingą kainą.

Rekomenduojama rinktis žinomus ir patikimus prekinius ženklus, nes mažiau žinomi ar visai negirdėti gamintojai gali nesuteikti garantijų ir nepadėti atsiradus gedimams. Pigių saulės modulių garantinis aptarnavimas sudėtingas ir užtrunka daug laiko. Geriausiu atveju pigus gamintojas grąžins pinigus už saulės modulį.

Pasistačius saulės elektrinę be optimizatorių kyla rizika, kad sugedus moduliui ir pasikeitus technologijai, jo paprasčiausiai nebus kuo pakeisti. Saulės moduliai nėra negendantys. Esant paprastai sistemai, sugedusį modulį reikia keisti senos technologijos moduliu, kad nebūtų sugadinta visa sistema.

Jei saulės elektrinė montuojama su optimizatoriumi, tuomet sugedus vienam moduliui, jį lengvai galima pakeisti naujesnės technologijos moduliu.